Skip to main content

Kontakt

Aboa Vetus Ars Nova

Östra Strandgatan 4–6
20700 ÅBO

info@avan.fi
020 718 1640

Kontor

Nunnegatan 1
20700 ÅBO

AnkomstFråga eller ge feedback

Personal

Hannele Lehtonen
Essi Lamppu

Förvaltnings- och servicechef
(museibutik och bokningar)

essi.lamppu@avan.fi
040 149 2584

Mia Erpi

Museiassistent
(kundservice och bokningar)

mia.erpi@avan.fi
040 352 9085

Emma Vironmäki

Projektledare

emma.vironmaki@avan.fi

Ilari Aalto
Maria Carpelan

Museiassistent
(kundservice och bokningar)

maria.carpelan@avan.fi
040 352 9085

Nana Grahn

Kommunikationsspecialist

nana.grahn@avan.fi
045 103 2478

Niina Tanskanen
Ari Valkki

Stiftelsen Aboa Vetus Ars Nova
Verkställande direktör

ari.valkki@avan.fi
0400 770 937

Annette Laurén

Stiftelsen Aboa Vetus Ars Nova
Ekonomichef

annette.lauren@avan.fi
040 563 8856

Jukka-Pekka Aalto
Sami Salo

Fastighetsförvaltare

sami.salo@avan.fi 
040 524 3171